<strong>Obezite</strong>, tedavi edilebilir
bir hastalıktır.
<strong>Tüp mide ameliyatı ve ameliyat
yöntemleri</strong> konusunda bilgilenin.

TÜP MİDE AMELİYATLARINDA HANGİ AMELİYAT YÖNTEMLERİ KULLANILMAKTADIR!

Obezite, tedavi edilebilir
bir hastalıktır.

Tüp mide ameliyatı ve ameliyat
yöntemleri
konusunda bilgilenin.

SLEEVE GASTREKTOMİ NEDİR?

Tüp mide ameliyatı olarak da bilinen sleeve gastrektomi, yiyecek alımını kısıtlayarak kilo vermeyi sağlayan bir cerrahi prosedürdür.
Tüp mide ameliyatı, midenin yemek yediğimizde büyüyen sol kısmının yaklaşık olarak %75-80’inin çıkarıldığı bir ameliyattır. Operasyon sonrası mide daha az yiyecek tutan bir tüp haline gelir. Yenebilecek gıda miktarı ciddi şekilde azaltılmış olur ve daha erken doyma hissi sağlanır. Yemeyi kısıtlayıcı bir ameliyattır. Başlangıçta süper obez ya da yüksek riskli hastalar için iki aşamalı bir prosedürün ilk aşaması olarak tasarlanmış olmasına rağmen, sleeve gastrektomi, vücut kitle endeksi 40’dan büyük kişilerin kilo vermesi için uygulanabilmektedir.

Tüp mide ameliyatı sadece kısıtlayıcı bir ameliyat olmayıp, aynı zamanda hormonal ve metabolik etkili bir ameliyattır. Midenin çıkarılan parçası, açlığı tetikleyen Ghrelin hormonunu üreten bölümdür. Bu bölümün çıkarılması iştahı uyaran hormonun kandaki miktarını azaltır ve genellikle iştahın baskılanmasına neden olur.

Tüp Mide Ameliyatında kullanılan Cerrahi Yöntemler Şunlardır:

Robotik Cerrahi

(Robot Yardımlı Minimal İnvaziv Cerrahi):

Robotik cerrahide hastayla aynı ameliyathanede bulunan cerrah, hastanın başında duran bir diğer cerrahın yardımıyla operasyonu gerçekleştirir. Hastaya 3-4 metre mesafedeki cerrah konsolu, cerrahın yaptığı hareketleri anlık, daha hassas ve daha keskin bir biçimde hastanın içine, ameliyat bölgesine aktarır ve aynı zamanda cerrahın elinin titreme riskini ortadan kaldırır. Robotik tüp mide ameliyatı boyunca robotun özel kamerası cerraha hastanın içinin 3 boyutlu anlık görüntüsünü sunar. Aynı anda bu görüntü ameliyathanedeki bir monitör aracılığıyla hasta başındaki cerraha ve hemşireye iletilerek konsol başındaki cerraha yardımcı olmaları sağlanır. Robotik tüp mide ameliyatı hastanın karnında açılan birkaç küçük kesiden geçekleştirilir. Kesilerin küçük olması ameliyat sonrası hastanın günlük aktivitelerine dönmesini hızlandırır. Robotik cerrahinin obezite cerrahisine kattığı en büyük avantajlardan biri de kalın karın duvarına sahip obez hastaların karın duvarlarındaki enstrüman baskısını minimuma indirerek kesilerin açılmasını ve ameliyat sonrası kesi çevresi ağrısını azaltmasıdır. Bu durum aynı zamanda cerrahın konforuna da büyük ölçüde katkı sağlamış olur. Robotik tüp mide ameliyatında cerrah, midenin çıkarılacak bölümünü işaretler. Daha sonra robotun özel bir enstrümanı sayesinde midenin kalan kısmından tek hamlede ayırır ve aynı zamanda kapatır. Midenin ayrılan kısmı vücuttan çıkarılarak ameliyat sonlandırılır.

Laparoskopik Cerrahi

(Minimal İnvaziv Cerrahi):

Robotik tüp mide ameliyatında olduğu gibi operasyon hastanın karnındaki küçük kesilerden gerçekleştirilir. Hastanın başındaki cerrah laparoskop adı verilen bir kameranın sağladığı 2 boyutlu görüntü eşliğinde operasyonu gerçekleştirir. Cerrah operasyon süresince uzun, düz laparoskopik aletleri kullanır. Midenin, yemek borusu ile bileşke kısmından başlanarak, oniki parmak bağırsağı ile birleştiği yere kadar mide dokusu kesilir. Midenin çevresinde bulunan kalın bağırsak, dalak, pankreas ve karaciğer ile olan bağlantıları açılır. Midenin ayırılan kısmı vücuttan çıkarılarak ameliyat sonlandırılır.

da Vinci Robotik Cerrahi ile Tüp mide ameliyatı Nasıl Yapılır?

Hangi cerrah? Hangi Hastane? Bulunduğunuz bölgeye yakın Robotik cerrahi yöntemini kullanan hastane ve cerrahların iletişim bilgilerine ulaşın.
E-mail listemize kayıt olun, Robotik Cerrahi hakkında bilgilenin.