Sıkça Sorulan Sorular

Kesinlikle Hayır! Ameliyatı cerrah hasta için en uygun aletleri kullanarak cerrah konsolu üzerinden tamamen kendi kontrolünde yapar.

Da Vinci robotik cerrahi sistem eğitimini almış, Da Vinci sisteminin üretici firması tarafından sertifikası bulunan cerrahlar bu ameliyatları yapabilir. Robotik cerrahi yapan hekimler sekmesinde bu hekimlerin listesini bulabilirsiniz.

Cerrah hastaya bağlanan hasta başı ünitesi üzerinde yer alan kolları ve bu kollara takılı aletleri kullanarak tamamen kendi kontrolünde ameliyatı gerçekleştirir.

Da Vinci robotik cerrahi sistemleri ile şimdiye kadar 12 milyondan fazla ameliyat gerçekleştirilmiş, 34 binden fazla klinik yayın ile diğer yöntemlere göre üstünlükleri gösterilmiş ve hastalar için faydaları hekimler tarafından onaylanmıştır. Bu sayede dünyada 7800 den fazla Da Vinci robotu dünyanın en saygın hastanelerinde en prestijli hekimleri tarafından kullanılmaktadır.

Genel cerrahi, jinekoloji, üroloji, göğüs cerrahisi, KBB ve pediatrik cerrahi başta olmak üzere birçok farklı branşta, 70’den fazla ameliyat türünde Da Vinci robotik cerrahi sistemi uygulanıyor. Bunlardan başlıcalarını ameliyat yöntemleri sekmesinde bulabilirsiniz.

12 milyondan fazla ameliyatta kullanılan ve 34 binden fazla klinik yayın ile sonuçları ortaya konan bu ameliyat yöntemi cerrahların minimal invaziv ameliyat yönteminde öncelikli olarak tercih ettikleri son derece güvenli bir ameliyat yöntemidir.

Ülkemizde 38 hastanede toplamda 40 Da Vinci robotu ameliyatlarda kullanılmakta, ayrıca cerrahların eğitimi için de 2 Da Vinci robotu eğitim merkezlerinde yer almaktadır.

Ülkemizde 2004 yılından beri Da Vinci robotik cerrahi ameliyatları yüzbinlerce hastanın sağlığı için kullanılmaktadır.