Rahim sarkması ameliyatı
ve ameliyat yöntemleri
konusunda bilgilenin.

RAHİM SARKMASI AMELİYATLARINDA HANGİ AMELİYAT YÖNTEMLERİ KULLANILMAKTADIR!

Rahim sarkması ameliyatı
ve ameliyat yöntemleri
konusunda bilgilenin.

RAHİM SARKMASI

Rahim sarkması, pelvik taban kasları ve bağları zayıflayıp, rahim için yeterli desteği veremediğinde ortaya çıkar. Rahim vajinaya doğru kayar veya vajinadan dışarı çıkıntı yapar.

Rahim sarkması her yaştaki kadında görülebilir. Ancak sıklıkla bir veya daha fazla normal yolla doğum yapmış ve menopoza girmiş kadınlarda rastlanır.

Hafif rahim sarkması genellikle tedavi gerektirmez. Fakat hastayı rahatsız edecek veya normal yaşantısını bozacak derecedeki rahim sarkması tedavi edilmelidir.

RAHİM SARKMASININ BELİRTİLERİ NELERDİR?

Hafif rahim sarkması genellikle belirtilere veya semptomlara neden olmaz. Orta ve şiddetli rahim sarkmasının bulguları ve belirtileri şunları içerir:

  • Pelvis bölgesinde ağırlık veya çekme hissi
  • Vajinadan çıkan doku
  • İdrar kaçırma
  • Kabızlık
  • Vajinal kanama
  • Cinsel ilişkide sorun yaşamak
  • Tekrarlayan mesane enfeksiyonları

RAHİM SARKMASININ SEBEPLERİ NELERDİR?

Rahim sarkması pelvik kasların ve destekleyici dokuların zayıflamasından kaynaklanır. Bir kadının rahminin sarkma riski yaşlandıkça ve östrojen seviyesi düştükçe artar. Östrojen pelvik kasların güçlü olmasına yardımcı olan hormondur. Ayrıca hamilelik ve doğum sırasında pelvik kas ve dokulara verilen hasar da rahim sarkmasına neden olur. Birden fazla normal doğum yapmış kadınların rahminin sarkma olasılığı oldukça yüksektir. Obezite, kronik öksürük, ağır eşya kaldırmak ve kronik kabızlık gibi pelvik kaslara baskı uygulayan her aktivite rahim sarkması riskini arttırabilir. Ayrıca daha önce pelvik cerrahi operasyon geçirmiş olmak da rahim sarkması riskini arttıran faktörlerden biridir.

Komplikasyonlar

Rahim sarkması genellikle diğer organların sarkmasıyla ilişkilidir.

Mesane sarkması (Sistosel): Mesane ve vajinayı ayıran bağ dokudaki zayıflık mesanenin sarkmasına neden olabilir.
Bağırsak fıtıklaşması (Rektosel): Rektum ve vajinayı birbirinden ayıran bağ doku zayıfladığında rektumun vajinaya doğru çıkıntı yapmasına neden olabilir.

RAHİM SARKMASI TANISINDA KULLANILAN YÖNTEMLER NELERDİR?

Rahim sarkması tanısı genelde pelvik muayene sırasında konur.
Şiddetli idrar kaçırılması durumunda, mesanenin ne kadar iyi çalıştığını ölçmek için test (ürodinamik test) uygulanması gerekebilir.

RAHİM SARKMASI NASIL TEDAVİ EDİLİR?

Rahim sarkmasının tedavisi sarkmanın şiddetine bağlıdır. Eğer rahim sarkması çok az veya belirtiye neden olmuyorsa basit önlemlerle sarkmanın kötüleşmesi önlenebilir. Bu önlemler arasında pelvik kasların güçlendirilmesi, kilo vermek ve eğer varsa kabızlığı tedavi etmek bulunabilir. Ayrıca rahmi desteklemek için vajinaya plastik bir halka yerleştirilebilir

Rahim Sarkması Tedavisinde Uygulanan Ameliyatlar

Zayıflamış pelvik taban dokularının onarımı: Bu ameliyat genellikle vajinadan, bazen de karından yapılır. Cerrah, pelvik organları desteklemek için zayıflamış pelvik taban yapılarına hastanın kendi sağlıklı dokularını veya sentetik bir maddeyi aşılayabilir.

Histerektomi: Rahim sarkması çok şiddetli ise rahmin çıkarılması önerilebilir. Histerektomi için kullanılan cerrahi yöntemler şunlardır:

rahim sarkması ameliyatı
da Vinci Robotik Cerrahi ile Jinekoloji Ameliyatları Nasıl Yapılır? Videoyu İzle

Robotik Cerrahi

(Robot Yardımlı Minimal İnvaziv Cerrahi):

Robotik histerektomi ameliyatı hastanın karnındaki birkaç küçük kesiden gerçekleştirilir. Bu kesilerden gönderilen robotik enstrümanlar cerrah tarafından ameliyat odasında bulunan bir konsol aracılığıyla gerçekleştirilir. Bu konsol cerrahın el hareketlerinin eş zamanlı olarak robotik kollara iletir. Kesilerin birinden gönderilen ve cerraha 3 boyutlu yüksek çözünürlüklü görüntü sağlayan kamera histerektomi ameliyatı boyunca cerraha rehberlik eder. Aynı görüntünün 2 boyutlu hali eş zamanlı olarak ameliyat odasındaki monitör aracılığıyla ameliyat ekibine iletilir. Ameliyat süresince cerrah rahmin yakın dokularla olan bağlantılarını keserek rahmi vajina yoluyla dışarı çıkarır. Vajinada oluşan açıklık dikilerek ameliyat sonlandırılır.

Açık Cerrahi:

Hastanın karnında açılan büyük bir kesiden gerçekleştirilen operasyonda cerrah rahmin çevre dokularla bağlantısını kestikten sonra vücuttan çıkarır. Kesi kapatılarak ameliyat sonlandırılır.

Laparoskopik Cerrahi

(Minimal İnvaziv Cerrahi):

Robotik histerektomi ameliyatında olduğu gibi laparoskopik histerektomi ameliyatı da karındaki birkaç küçük kesi aracılığıyla gerçekleştirilir. Laparoskopik cerrahiyi robotik cerrahiden ayıran özellikler robotik cerrahinin 3 boyutlu görüntü, daha fazla hareket özgürlüğüne olanak sağlayan enstrümanları ve cerraha sağladığı konfordur. Laparoskopik cerrahide cerrah ameliyat süresince hastanın başında durarak ameliyatı gerçekleştirir. Rahmin yakın dokularla olan bağlantıları kesildikten sonra vücuttan vajina yoluyla çıkarılır. Vajinada oluşan açıklık dikilerek ameliyat sonlandırılır.

Hangi cerrah? Hangi Hastane? Bulunduğunuz bölgeye yakın Robotik cerrahi yöntemini kullanan hastane ve cerrahların iletişim bilgilerine ulaşın.
E-mail listemize kayıt olun, Robotik Cerrahi hakkında bilgilenin.