<strong>Duodenal Switch ameliyatı</strong>
ve ameliyat yöntemleri
konusunda bilgilenin.

DUODENAL SWITCH AMELİYATLARINDA HANGİ AMELİYAT YÖNTEMLERİ KULLANILMAKTADIR!

Duodenal Switch ameliyatı
ve ameliyat yöntemleri
konusunda bilgilenin.

DUODENAL SWITCH

Switch veya duodenal switch olarak bilinen ameliyat yöntemi, hem sleeve gastrektomi hem de gastrik bypass niteliklerini birleştiren cerrahi bir operasyondur. İşlem iki adımda gerçekleştirilir. Önce, midenin yaklaşık %80’inin çıkarılıp kalanının ince bir tüp haline getirildiği bir sleeve gastrektomi uygulanır. Sonuç olarak, 1.5-2 L hacme sahip mide yaklaşık 120 ml hacimli ince ve uzun bir tüp şeklini alır. Ameliyattaki bu kısım artık geri alınamaz bir cerrahi işlemdir.

Ardından bypass oluşturmak için normal olarak mideye bağlanan ince bağırsak (duodenum) ayırılır ve iki ayrı yol ve ortak bir kanal oluşturulur. Tüketilen gıdalar normalde sleeve gastrektomi sonrası tüp şeklinde kalan mideden ince bağırsağın başlangıç ​​bölümüne gitmesi gerekirken ince bağırsağın alt kısmına yönlendirilir ve buradan da kolona giderler. Bu sleeve gastrektomi sonrası ince bağırsağın ayırılan kısa kısmıdır. İnce bağırsağın daha uzun kısmından oluşan diğer yol ise safra ve diğer sindirim enzimlerinin gıdalarla karıştığı ve emilime yol açtığı, uzunluğu 250 cm’e düşürülen kısımdır. Sonuç olarak mide hacmi çok küçük kaldığı için hasta daha az yiyerek doygunluk hissine ulaşır ve besinlerin ince bağırsaktaki yolları kısaltıldığından daha az emildikleri için besinlerden vücuda kalan kalori miktarı daha az olur.

Genellikle vücut kitle endeksi yüksek diyabetik hastalarda uygulanan bu yöntem tek bir ameliyatta gerçekleştirilebilirken aşamalı olarak uygulanması da mümkündür. İlk aşamada sleeve gastrektomi uygulandıktan 6-18 ay sonra bypass için farklı bir ameliyat uygulanabilir. Bu yöntemle hastalar fazla kilolarını %70-100 oranında verebilirler.

Duodenal Switch Ameliyatında Kullanılabilen Cerrahi Yöntemler:

DUODENAL SWITCH

da Vinci Robotik Cerrahi ile Duodenal switch ameliyatı Nasıl Yapılır?

Robotik Cerrahi

(Robot Yardımlı Minimal İnvaziv Cerrahi):

Robotik duodenal switch ameliyatı hastanın karnındaki birkaç adet küçük kesiden gerçekleştirilir. Cerrah ameliyat boyunca hastaya birkaç adım mesafede bulunan cerrah konsolundan ameliyatı gerçekleştirir. Aynı zamanda hastanın başında bulunan bir diğer cerrah ameliyat süresince gerekli malzeme veya enstrümanları ameliyata dahil ederek konsol başındaki cerraha yardımcı olur. Robotun özel kamerası konsoldaki cerraha hastanın içinin 16 kata kadar büyütülebilen gerçek 3 boyutlu görüntüsünü sağlar ve görüntü ameliyathaneye iletilerek hasta başındaki cerraha ve hemşireye rehberlik eder. Konsol cerrahın tüm hareketlerini el titremesini ortadan kaldırarak daha hassas ve daha keskin bir biçimde anlık olarak hastanın içine iletir. Robotik duodenal switch ameliyatlarında kesilerin küçük olması hastanın günlük yaşantısına daha hızlı bir şekilde dönebilmesini sağlar.

Açık Cerrahi:

Açık duodenal switch ameliyatı hastanın karnında açılan büyük bir kesiden gerçekleştirilir. Kesinin büyüklüğü operasyon sonrası iyileşme süresini uzatır. Açık cerrahinin en büyük avantajı cerrahın dokuları hissederek operasyonu gerçekleştirmesidir.

Laparoskopik Cerrahi

(Minimal İnvaziv Cerrahi):

Robotik duodenal switch ameliyatında olduğu gibi operasyon hastanın karnındaki küçük kesilerden gerçekleştirilir. Hastanın başındaki cerrah operasyonu laparoskop adı verilen bir kameranın sağladığı 2 boyutlu görüntü eşliğinde uzun, düz laparoskopik aletlerle gerçekleştirir.

Hangi cerrah? Hangi Hastane? Bulunduğunuz bölgeye yakın Robotik cerrahi yöntemini kullanan hastane ve cerrahların iletişim bilgilerine ulaşın.
E-mail listemize kayıt olun, Robotik Cerrahi hakkında bilgilenin.