ROBOTİK CERRAHİ NEDİR?

Ameliyathanede hastanın yanında bulunan cerrah
konsolundan, cerrahın hasta üzerinde el bileğine benzeyen kolları kullanarak
ameliyatı gerçekleştirmesidir.

 

Da Vinci Robotik Cerrahi Sistemi Nedir? 

Da Vinci robotik cerrahi sistemi 25 yılı aşkın süredir genel cerrahi, jinekoloji, üroloji, göğüs cerrahisi, KBB ve pediatrik cerrahi başta olmak üzere birçok farklı branşta, 70’den fazla ameliyat türünde hekimlerin daha başarılı cerrahi yapmalarını sağlayan ve şimdiye kadar dünya genelinde 12 milyondan fazla ameliyatta kullanılmış bir teknolojidir.     Da Vinci robotik cerrahi sistemi üç ana bileşenden oluşup bu bileşenler ameliyathane ortamında fiber optik bağlantılar sayesinde birbirine bağlanmakta ve tamamen hekimin yönlendirmeleri doğrultusunda çalışmaktadır. Bu bileşenler Hasta Başı Ünitesi, Cerrah Konsolu ve Görüntüleme Kulesi olarak adlandırılmaktadır. 

Hasta Başı Ünitesi, hastanın robotik cerrahi sistemine bağlandığı yerdir. Dört adet robotik koldan oluşmaktadır. Hasta ünitesinin bir koluna hekimin vücut içini görüntülemesini sağlayan endoskop diğer üç koluna da hekimin kontrol ettiği aletler takılır.   

Cerrah Konsolu, ameliyatı yapan cerrahın hasta başı ünitesindeki kolları hareket ettirmeye yarayan ve cerrahın tüm el hareketlerini kesintisiz aktaran kontrol ünitesidir. 3D görmeyi sağlayan stereo görüntüleyici, cerrahın ergonomik ayarlarını yapmayı sağlayan sağ-sol panel, zoom ayarları ve görüntü ayarları yapabileceği dokunmatik orta panel mevcuttur. Endoskop hareketi ile enstrümanlar arası geçiş ve enerji ünitesinin aktivasyonunu sağlayan ayak pedalları mevcuttur.

Görüntüleme Kulesi, endoskopun takıldığı ve sistemin işlemcisinin bulunduğu ünitedir. Görüntüleme kulesinde dokunmatik ekran ve enerji ünitesi bulunur. Hastabaşı ünitesi ve Cerrah Konsolu fiberoptik kablolar ile bu üniteye bağlanır. 

Cerrahlar, Da Vinci robotik cerrahi sistemlerini kullanırken tam bilek becerisine sahip bir dizi hassas, çok işlevli alet arasından seçim yapabilir. Bu seçenek imkanı, yapılacak ameliyat türü için cerrahlara en iyi ve uygun aleti kullanabilecekleri ve daha fazla hasta için minimal invaziv olarak ameliyat edebilecekleri ortamı oluşturur.

Cerrah, cerrah konsolunda bulunan bileşenleri kullanarak hasta başı ünitesi üzerindeki 3D endoskop (kamera) ve aletleri kullanarak ameliyatı gerçekleştirir. Kullanılan aletler laparoskopik cerrahide mümkün olmayan bilek hareketi yapma özelliğindedir. Bu sayede cerrah hasta içerisinde yapmak istediği tüm enstrüman hareketlerini kolaylıkla yapabilmektedir. (EndoWrist).  

Da Vinci EndoWrist alet portföyü; tüm standart laparoskopik eşdeğer aletleri, zımbalayıcıları, polimer klip uygulayıcıları, damar mühürleyicileri, emme irrigatörlerini, iğne sürücüleri, monopolar ve bipolar enerji aletlerini, makasları, tutucu ve kavrayıcıları içerir. 30’dan fazla alet çeşitliliği sayesinde cerrah hasta için en uygun aleti seçerek operasyonu gerçekleştirir.

Alet portföyü 120°'lik artikülasyon ile dokuyu kesen ve akıllı geri bildirim sağlayan gelişmiş zımbalama aletleri (stapler) içerir. Bu staplerler sahip oldukları mikrosensörler sayesinde saniyede 1000’den fazla ölçüm yaparak doku kalınlığını cerraha bildirir. Bu sayede cerrah keseceği ve kapatacağı dokuları daha güvenli staplerler vasıtasıyla gerçekleştirir. Bu hem ameliyat sırasında hem de sonrasında gelişebilecek kpmplikasyonları önlemeye yardımcı olur

Da Vinci'nin gelişmiş enerji aletleri, cerrahların bilekli artikülasyonla, etkili ve güvenli damar mühürleme yapmasını sağlar. Enerji aletleri, sorunsuz bir şekilde entegre edilmiş jeneratör tarafından desteklenir. Cerrahlar, enerji seviyesi ayarlarını doğrudan Da Vinci cerrah konsolundan yapabilir. Bu mühürleme teknolojisi hem damarları çok kısa sürede kesebildiği hem de bu kesme işlemi sırasında çevresine çok az miktarda ısı yaydığı için hastanın sinir dokuları korunur. Bu sayede cinsel fonksiyonlar, boşaltım sistemi fonksiyonları ve duyu sistemleri dahil sinir sisteminin etki ettiği fonksiyonlar korunur.  

Geleneksel 2 boyutlu monitörlere kıyasla 3D optik kullanımı ameliyathanedeki performansı artırmaya yardımcı olur ve cerrahların en önemli şeye, yani hastaya daha fazla odaklanmasına ve daha iyi görüntüye sahip olmasına olanak tanır. Yüksek büyütme ve yakınlaştırma özellikli, aktif stereoskopik 3DHD görüş ve derinlik algısı, anatomi içindeki dokuların net bir şekilde tanımlanmasını sağlar.

Sistemde standart olarak bulunan Firefly floresan görüntüleme (yakın kızılötesi) sayesinde damardaki kan akışı doku ve organ perfüzyonu görüntülenmektedir. Lenfatik sistem ve lenf nodlarının görüntülenmesinde kullanılarak daha fazla lenf nodu diseksiyonu yapılmasına, dolayısıyla daha iyi kanser cerrahisi yapılmasına olanak sağlamaktadır. Genel cerrahi ameliyatlarında safra yollarının ve karaciğer tümörlerinin ayırt edilmesinde, kolorektal cerrahide kolon beslenmesinin değerlendirilmesinde kullanılır. Rahim içi ve rahim ağzı kanserlerinde kanserin yayıldığı sentinel lenf nodunu göstererek ameliyat sırasında cerrahi kararlarda kılavuzluk eder.

Rakamlarla Robotik Cerrahi

Robotik Cerrahi teknolojisinin ve da Vinci robotunun mucidi olan Intuitive’in hazırladığı Robotik Cerrahi videosunu izleyin.